Marica Basar
ZDRAVSTVO I SOCIJALNE USTANOVE
Institucionalna povijest zdravstva i socijalne skrbi u karlovačkoj regiji, odnosno na području nadležnosti Državnog arhiva u Karlovcu, duga je približno koliko i povijest gradova regije, no dokumentacijska ostavština o tome je vrlo oskudna. Sačuvana su tek tri fonda od kojih su po opsežnosti dokumentacije obimniji i značajniji dva fonda koji sadrže dokumentaciju Opće bolnice Karlovac i Ogulin. Kako se razvoj institucija zdravstva i socijalne skrbi veže za upravu to će se značajni podaci o zdravstvu a napose socijalnoj skrbi naći u dokumentacijskoj ostavštini institucija i tijela uprave karlovačke regije. To su u prvom redu fondovi gradskih poglavarstava Karlovca za razdoblje od 1763. do 1945. godine. Kako arhivska dokumentacija ostalih gradskih poglavarstava za isto razdoblje sa područja nadležnosti Državnog arhiva u Karlovcu nije sačuvana, time smo uskraćeni i za eventualne podatke o zdravstvu i socijalnoj skrbi ostalih gradova regije koje je ta dokumentacija najvjerojatnije sadržavala.
Sl. br. 1. HR-DAKA-0086 ZBIRKA GRAĐEVINSKE DOKUMENTACIJE GRADA KARLOVCA, Nacrt za nadogradnju i adaptaciju gradske ubožnice,1928.
Posredstvom dokumentacije Gradskog poglavarstva Karlovca saznajemo kako je u gradu Karlovcu tijekom njegovog postojanja bila naglašena briga i skrb za siromašne, bolesne, napuštene i općenito ljude koji se nisu bili u stanju brinuti za sebe ili nisu bili zbrinuti. U tu svrhu osnovana je uboška zaklada koja se nalazila u nadležnosti gradskog poglavarstva. U sastavu gradskog poglavarstva nalazio se zdravstveni odsjek odnosno gradski fizikat za gradskim fizikom koji je skrbio za zdravlje građanstva. Za siromašne građane gradski fizikat je bio otvoren u određene dane u tjednu a pregledi su bili besplatni.
U Karlovcu je postojala već od osnutka grada vojna bolnica no o tome je sačuvano vrlo malo povijesnih podataka. Za gradsku javnu bolnicu u Karlovcu sačuvani su nacrti Josefa Stillera iz 1779. godine. Ta se bolnica nalazila na Dubovcu na današnjem groblju. Bolnica je ujedno bila i gradska ubožnica. Opća javna bolnica Karlovac na sadašnjoj lokaciji u Mačekovoj ulici na Dubovcu osnovana je 1846. godine. Bolnica je bila u financijskoj nadležnosti gradskog poglavarstva Karlovca. Značajne podatke o toj bolnici sadrže fondovi poglavarstva sl. i kr. grada Karlovca a podatke o djelovanju bolnice sadrži arhivski fond Opće javne bolnice Karlovac. 2006. godine Opća bolnica Karlovac izdaje publikaciju povodom sto i šezdeset godina postojanja koja sadrži značajne i zanimljive podatke o povijesti zdravstva grada Karlovca i karlovačke regije.
Sl. br. 2. HR-DAKA-0378 OPĆA BOLNICA KARLOVAC, Bolničke evidencijske knjige od matičnih knjiga bolesnika, prijemnih zapisnika do knjiga umrlih
Valja napomenuti da su bolnice i socijalne ustanove smještene u gradovima, kao što je to i danas skrbile o bolesnicima i potrebitima skrbi šire regije pa je povijest karlovačke javne bolnice i povijest zdravstva karlovačke regije. Na području nadležnosti državnog arhiva u Karlovcu djelovala je i Opća bolnica Ogulin, za koju su sačuvani podaci. Početkom 20. st. osnovana je bolnica u Dugoj Resi. Kako dokumentacija općinskog poglavarstva Duga Resa nije sačuvana jedini spomen o osnutku bolnice sadrži arhivski fond HR-DAKA- D. d. domaće tvornice predenja i tkanja pamuka duga Resa. Na području Karlovca danas djeluje više socijalnih ustanova koje skrbe za starije i nemoćne, djecu i osobe sa raznim zdravstvenim poteškoćama. Dom starih i nemoćnih Bosiljevo djelovao je sedam godina. Nakon prestanka postojanja dokumentacija je zbrinuta i čuva se u Državnom arhivu u Karlovcu. Dokumentacija nije u potpunosti sačuvana ali je zanimljiv izvor za proučavanje povijesti socijalne skrbi Karlovačke regije.
Sl. br. 3. HR-DAKA-0002 POGLAVARSTVO SL. I KR. GRADA KARLOVCA, Zdravstveni odsjek, Urudžbeni zapisnik gradskog fizikata, 1906-1910.
U razdoblju nakon 1945. funkciju nadležnosti nad zdravstvenim i socijalnim ustanovama dijelom preuzimaju institucije i tijela centralne uprave kao što su to ministarstva, direkcije, uprave, SIZ-ovi kasnije različiti zavodi i slično. Dokumentacija tih stvaratelja značajan je izvor za proučavanje zdravstva i socijalne skrbi. Dijelom se čuva u HDA (centralna uprava), a dijelom se nalazi kod stvaratelja.
Sl. br. 4. HR-DAKA-0086 ZBIRKA GRAĐEVINSKE DOKUMENTACIJE GRADA KARLOVCA, Projekt za novogradnju gradske bolnice u Karlovcu, 1779.
Sl. br. 5. Spomen knjiga Liječilišta Topusko
Popis fondova
Zdravstvo i socijalne ustanove
1. Zdravstvene ustanove
1.1. Bolnice
[0378] OPĆA BOLNICA KARLOVAC – Karlovac (1846 -); 1846-1954: knj. 161; 5,0. AP.
[0097] OPĆA BOLNICA OGULIN – Ogulin; 1891-1945 (?-): knj. 101, kut. 27, svež. 77; 31,0.
4. Socijalne ustanove
4.2. Domovi za odrasle
[0096] DOM STARIH I NEMOĆNIH BOSILJEVO – Bosiljevo (1954-1961); 1954-1961: knj. 1, kut. 3; 0,4 AP.
Sl 6.HR-DAKA-0010 POGLAVARSTVO GRADA KARLOVCA, Glavna knjiga gradske javne bolnice Karlovac, 1943. godine. Gradska javna bolnica bila je u financijskoj i svakoj drugoj nadležnosti gradskog poglavarstva.